0

Jak fungují železné zaměřovače na AR-15

Josh Wayner (thetruthaboutguns.com)

Množina předmětů, které lze nějakým způsobem připevnit na pušku AR-15, je doslova nekonečná. Ať už se jedná o špičkový puškohled za 100 000 korun pro střelbu na extrémní vzdálenosti nebo o otvírák lahví namontovaný na liště k zahnání extrémní žízně na střelnici. Ze všech věcí, které si můžete na AR namontovat, jsou však nejběžnější a podle všeho asi nejméně uchopitelné právě zaměřovače.

Většina lidí má nějaké povědomí o tom, na co železné zaměřovače jsou, ale často velmi málo rozumí tomu, jak fungují, nebo k čemu jsou opravdu dobré. V dnešní době stále dokola slýchám, že kolimátory s červenou tečkou a puškohledy předčí ve všech směrech zaměřovače, které mnoho střelců považuje za jakési přídavné vybavení pro krátké vzdálenosti. To rozhodně není pravda.

První věcí, na kterou se podíváme, je tvrzení, že zaměřovače pro AR-15 jsou levné a zastaralé. Lidé, kteří si to myslí, jsou obvykle ti samí, kteří si koupí sadu nenápadných sklopných zaměřovačů, které se dají namontovat na Picantinny lištu, berou je striktně jako záložní mířidla a nastřelují je pouze tak, že je zarovnají s červenou tečkou, aby se daly použít pro kombinované míření (co-witnessing).

Pokud si myslíte, že železný zaměřovač je něco jako náhradní pneumatika v kufru auta, chápete to špatně. Není možné si koupit levnou sadu sklopných mířidel a očekávat, že budou opakovaně podávat přesný výkon. Občas vám projde i jen zadní mířidlo, pokud máte na zbrani mušku integrovanou do hlavně.

„Bojové zaměřovače“ o kterých zde mluvím, obvykle najdete na pultech s  levnými krámy na střeleckých akcích hned vedle „taktických“ puškohledů za 1 300 korun nebo laserů v „armádní“ kvalitě. Zaplatíte-li 500 korun za sadu železných zaměřovačů, tak jste neutratili dost. A výkon té ceně ani neodpovídá.

Nechci vypadat jako snob, ale co se týče zaměřovačů, tak asi jsem. Za nejkvalitnější zaměřovače považuji ty v cenovém rozpětí od 3 500 do 7 500 korun. Za tuhle cenu si můžete pořídit i dobrou sadu BUIS (z angl. Back-Up Iron Sight) se 45 stupňovou kompenzací pro použití v kombinaci se zvětšovací optikou.

Když jsem pracoval na jiném článku, dal jsem se na střelnici do řeči s chlápkem, který měl AR pušku za 60 000 korun. Na téhle pěkné pušce měl namontované levné sklopné zaměřovače „pro případ, že se něco podělá“. Kromě toho, že byly nevkusné a vypadaly lacině, bylo mi jasné, že nemá dost zkušeností na to, aby správně upřednostňoval jednotlivé části vybavení. Většina pušek za poloviční cenu je stejně tak dobrá a on by si pak mohl dovolit lepší, no, vlastně všechno, co si na ni namontoval. Skvělá puška není k ničemu, když s ní míříte pomocí šuntu.

S vysoce kvalitní sadou železných zaměřovačů pro AR-15 budete přesnější než s jakýmkoli kolimátorem s červenou tečkou a i než s mnohými puškohledy. Pokud máte na to, abyste vyhodili 5 000 korun za levný puškohled, uvědomte si, že sada mířidel zmíněná v tomto článku, zaměřovač Scalarworks PEAK vyrobený v USA, což je světová třída, stojí kolem 6 000 korun. Můžete si buď koupit levný krám na střelecké akci, který se snadno rozbije, nebo si můžete koupit věc, která funguje a něco vydrží. Je to na vás.


1

 
























To nás přivádí k dalšímu problému, který bývá spojován se zaměřovači pro AR-15: nastřelování. Existuje spousta způsobů, jak pušku nastřelit, a mnoho z nich je složitých. Závodím ve střelecké soutěži National Matches a všechny své CMP medaile jsem vyhrál se železným zaměřovačem, ale ten se nikdy nenastřeluje na cíl. Jak je to tedy možné?

No, nastřeluji tzv. na šest hodin, což znamená, že přední sloupek mého zaměřovače je zacílen na dolní část černého středu terče. Moje střely na vzdálenosti 200 yardů dopadají asi o 17 cm výše, což je dostane přesně do středu černého kolečka.

Skutečný bod, ve kterém střela protíná špičku mé mušky, je někde kolem 275 yardů, podle toho jaký kalibr / střelu použiji. Což znamená, že na 325 yardů můžu držet zbraň jen o fous výše, abych zasáhl zvěř o velikosti jelena, ale na 100 yardech bych ji k tomu, abych určitě zasáhnul životně důležité orgány, musel držet trochu níž, protože jinak by šly zásahy na bližší vzdálenost moc vysoko. „Plovoucí“ nastřelení se může jevit jako divný koncept, ale byli byste překvapení, jak lehce jej lze po pár pokusech na střelnici dosáhnout.

2

 























Teorie o nastřelení na pevně danou vzdálenost je mýtus. To, co železné zaměřovače dělají, je to, že vás odkážou na konkrétní bod podél trajektorie střely, ale ten je velmi flexibilní.

Pokud bych vzal zbraň na fotce, což je .300 Blackout se 7,5 ” hlavní, a nastřelil ji na bod dopadu na 100 yardů (zásahy střel přímo na špičce mušky), s nadzvukovou 110-125 grains municí můžu mířit na střed čehokoliv až na vzdálenost 200 yardů. Na větší vzdálenost prostě budu mířit vysoko nad cíl, asi ve výši hlavy, a stejně opět trefím střed. Budu-li chtít být na delších vzdálenostech přesnější, můžu si seřídit mušku úplně stejně jako na puškohledu. Výborné jsou zaměřovače PEAK, protože je lze opakovaně seřizovat bez použití nástrojů.

Mezi výhody železných zaměřovačů patří jejich robustnost a schopnost udržet nastřelení i při nárazech do a ze stojánku. Se železnými zaměřovači je také těžší ztratit nastřelení, protože jsou namontovány tak, že jsou více integrovány do pušky, než je puškohled.

Protože jsou puškohledy mnohem křehčí, jsou náchylnější k poškození. Každý z nás by mohl vyprávět, jak si alespoň jednou rozbil puškohled před klíčovým výstřelem. Když ze hry odstraníte sklo, může být vaše zbraň úplně blbuvzdorná. Hlavně proto, že stejně většinou lovíte na méně než 200 yardů. A na tuto vzdálenost železná mířidla úplně s přehledem stačí.

Nastřelení, které provedete pro „případ nouze“, je to, které představuje  nejplošší část trajektorie vašeho náboje. Patří sem nastřelení na „blízko“ i na „dálku“. Hodně majitelů AR pušek nastřeluje mířidla na 50 yardů, což představuje nastřelení na „blízko“. Kulka se mezitím vznese nad zamířený cíl a znovu zkříží cílový bod ve vzdálenosti kolem 200 yardů.

Není to přesný způsob nastřelování, ale mnohým to vyhovuje. Pokud se pro to rozhodnete, uvědomte si, že žádný kouzelný bod nastřelení neexistuje. Určitě to budete muset otestovat ve všech vzdálenostech, na které plánujete střílet.

3

 













Jednoduchý způsob je nastřelovat na 100 yardů, protože většina železných zaměřovačů se používá do tohoto limitu. Pro mnoho střelců je vidění a míření na delší vzdálenost obtížné, ale chce to trénink a čas. A jak budete získávat zkušenosti a naučíte se je správně aplikovat, budete si umět zaměřovač seřídit.

4

























A nakonec se zmíním o rozměrech mechanických mířidel. Většina mušek, které jsem viděl, je moc tlustá a široký sloupek neumožňuje přesnou střelbu. To ještě zhoršují odbytá zadní mířidla s náhodně nastavenými clonami.

Zaměřovač PEAK, který zde doporučuji, má jemný přední sloupek a sklopná zadní mířidla s flip systémem, která mají jak jemnou clonu, tak i širokou stejné roviny. Nastavení vyvýšení se nemění přepnutím z jemné na širokou, jako u spousty dalších zaměřovačů. Já rád používám tu širokou na blízko a jemnou na přesné střílení na delší vzdálenosti.

Doporučuji vám, abyste dali železným zaměřovačům šanci. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, určitě vás příjemně překvapí cenovou dostupností, přesností a odolností. Ačkoli je potřeba si na ně trochu zvyknout, jsem si jistý, že když vyzkoušíte různé postupy a techniky, tak si najdete styl nastřelování, který vám bude vyhovovat. Může se dokonce stát, že se pro ně budete snažit získat i ostatní na střelnici a vyprávět příběhy o svých úspěších skeptikům.