0

Jak lépe střílet s využitím popruhu

AUTOR JOSH WAYNER (thetruthaboutguns.com) 

Více než polovinu života jsem strávil sportovní střelbou v rámci organizace Civilian Marksmanship Program (CMP, ekvivalent Svazu branně-technických sportů ČR v USA). Když jsem v CMP začínal, prozradil mi jeden moudrý stařík z místního klubu, že popruh na pušce je stejně důležitý jako puška samotná. Byl jsem mladý, a radu jsem proto snadno ignoroval. Až do doby, kdy jsem se vypracoval jako závodní střelec a zjistil jsem, jak moc jsem se mýlil.

V tomto článku se budu zabývat filozofií a teorií o používání popruhů a tím, jak se pomocí popruhu stát lepším střelcem.

Aktivní versus pasivní používání popruhu

Ve světě popruhů na pušky existují dva primární směry uvažování. Prvním z nich je ten, kterému říkám „pasivní“ použití, kdy popruh prostě slouží k nošení zbraně. Mezi pasivní popruhy patří vše od ražených kožených řemenů, jaký měl třeba na své staré lovecké pušce váš děda, až po elastické taktické řemeny v bungee stylu, které najdete na mnoha moderních AR puškách.

Pasivní popruh je víceméně jen trochu lepší řemen, který usnadňuje přepravu. I když by někdo mohl namítnout, že elastické taktické popruhy jsou „aktivní“, já s tím nesouhlasím, protože nezajistí pušce stabilitu. Jejich výhodou je to, že rychleji tasíte zbraň při střílení.

My budeme za „aktivní“ popruh považovat takový popruh, který během střílení spolupracuje se střelcem a s puškou tím, že zajišťuje podporu a / nebo stabilitu. Aktivní popruh se stane součástí celé výbavy a je to cenná část střeleckého vybavení, nikoli něco, co jste si spíš náhodou dodatečně pořídili.

Jako příklady uveďme popruhy 1907 a Ching Sling. Ten druhý proslavil na své průzkumné pušce (scout rifle) Jeff Cooper a pojmenoval jej po svém kamarádovi Ericovi Chingovi.

Aktivní popruh funguje i jako popruh na přenášení a odvádí při tom skvělou práci. Ale nejlépe jej využijete, když potřebujete stabilizovat pušku v terénu nebo při soutěži. Ne všechny aktivní popruhy jsou vyrobené stejně. Jsou věci, po kterých musíte jít, protože existují popruhy, které vzhledově připomínají opravdové aktivní popruhy, ale nemají sílu tuto roli plnit. Napodobeniny prozradí levné materiály a mizerné připevňovací body.

Dále se ujistěte, že máte na pušce montáž pro připevnění popruhu, která vydrží velkou zátěž. 1 ¼” ocelové otočné čepy napevno připevněné k pušce jsou nejlepší. Zjistíte, že přišroubované montáže se cvočky, které má mnoho pušek, nezvládají tlakové zatížení aktivního popruhu. Viděl jsem, jak se při používání popruhu takové cvočky otáčejí a vypadávají z pažby, ke které jsou přimontované.

Materiál popruhů

Existuje několik typů materiálů, ze kterých se popruhy vyrábějí. V případě, že se chcete zlepšit ve střelbě, tak je opravdu důkladně prozkoumejte. Prvním a nejdůležitějším z těchto materiálů je kůže. Popruhy uváděné v tomto článku najdete u firmy Brownell. Oba patří do jejich řady Competitor Plus a jsou k dispozici s číslováním i bez něj.

Popruhy z řady Competitor Plus často doporučuji svým kolegům střelcům, protože jsou kvalitní a dostupné. Poté, co si někdo nějaký z nich koupí, slýchám, že nevypadá jako ten můj. Můj číslovaný popruh toho už opravdu hodně zažil a je již notně opotřebený.

Competitor Plus vám dodají suchý a tuhý a bude potřeba jej na použití připravit. Bez ošetření bude popruh tvrdý a hladký jako plast. Zatímco opotřebený popruh je navlhlý a měkčí. Na fotkách jasně vidíte ten rozdíl v barvě.


1

 














Pro účely závodního střílení je firma Brownell jediné místo, kam zamířit. (Josh Wayner pro TTAG)

Aby se kožený popruh opotřeboval, chce to čas a trpělivost. Já osobně rád provádím opakovaně, po dobu několika týdnů, ošetření norkovým olejem a odolnou ochranou kůže. K urychlení procesu lze také použít mýdlo na sedla.

Pokaždé když aplikujete zvolené ošetření kůže, musíte popruh natáhnout a to tak, že si jej dáte pod chodidlo a střídavě jej budete chvíli natahovat a na pár vteřin povolovat. Opakujte asi minutu nebo dvě. Přispěje to k tomu, že kůže déle vydrží a nebude se při používání nerovnoměrně roztahovat.

2















Ošetřený a úplně nový popruh od Brownella (Josh Wayner pro TTAG)

Dalším materiálem, který firma Brownell na popruhy používá, je BioThane. Je z něj vyrobený například popruh Tactical Plus. BioThane je obchodní název pro popruhy z nylonu potaženého etyl-karbamátem (uretanem). Odolává povětrnostním podmínkám a na rozdíl od kůže jej není třeba ošetřovat.

Hlavní vlastností tohoto materiálu je to, že je téměř lepkavý, díky čemuž se drží střeleckých kabátů a drží střeleckou pozici, aniž byste se museli bát, že sklouzne. To ale někteří považují spíše za nevýhodu, protože se pomaleji a obtížněji přizpůsobuje než kožený popruh.

 3















Vybrané kvalitní výrobky k ošetření kůže (Josh Wayner pro TTAG)

Nylonové a bavlněné popruhy jsou pro velkou zátěž asi ta nejhorší volba. Vím to, protože dříve nebo později jsem mnoho z nich roztrhal. Párkrát jsem viděl, jak se bavlněné a nylonové popruhy roztrhly přímo při akci na soutěži National Matches.

Dobré střelce zřídkakdy uvidíte, že by používali stejný bavlněný nebo nylonový popruh déle než jednu sezónu, protože riziko prodloužení a roztržení je ve srovnání s kůží a BioThanem vysoké. Nylonové popruhy také mají mnohem větší tendenci sklouzávat než jiné materiály a snadno se roztřepí, i při malém opotřebení.

Proč popruh používat?

Ve srovnání s používáním dvojnožky nebo podložky je používání popruhu tak trochu umění. Mnoho střelců poté, co zvládnou popruh, nakonec oboje odmítne používat, a to z dobrého důvodu. Popruh je připevněn k pušce skoro pořád a je to jedna z těch věcí, které máte vždy po ruce.

V terénu popruh připravíte k akci mnohem rychleji než jiné podpěry a když se správně používá, je úplně stejně stabilní. Dost taktických závisláků je na svých dvounožkách a pytlech závislá, ale v terénu je jejich využití omezené.

S nostalgií vzpomínám na to, když jsem po letech střílení na závodech na dlouhé vzdálenosti šel poprvé na lov s „taktickou“ puškou. Problém byl v tom, že tam, kde jsem lovil, nebyla posekaná tráva ani provedena údržba jako na střelnici a nebylo tam místo, kde bych si mohl lehnout nebo podepřít pažbu o tašku. Prostě jsem tam uvíznul s těžkou zbraní a nemohl jsem ji stabilizovat abych zamířil, protože jsem prostě neviděl přes trávu ani nenašel padlý kmen, o který bych ji opřel. Nakonec jsem srnce netrefil, i když jinak by to byl snadný výstřel.

V terénu se dá popruh použít i vsedě, podobně jako se používá vleže, a je skoro stejně tak stabilní.

Nemusí se toho moc nastavovat, takže je to rychlé a vždy po ruce. Minulý rok jsem pomocí koženého popruhu 1907 na mé pušce .450 Bushmaster skolil srnce. Byl jsem v nízkém údolí na okraji pole zády ke stromu. Prostě nebylo kam si lehnout a srnci přicházeli z kopce, takže nasadit popruh a čekat až přijdou blíž, dávalo opravdový smysl.

Jak popruh používat

Existuje několik způsobů, jak pomocí popruhu střelbu vylepšit. Dva hlavní způsoby bychom mohli nazvat rychlým a pomalým. Při rychlém způsobu si přednastavíte popruh na danou délku a ponecháte jej cele připevněný k pušce. Tomu se někdy říká „ukvapený popruh“ a můžete tak opravdu stabilně střílet v poloze na břiše nebo vsedě, ale za cenu jisté nepřesnosti.

Mnoho lidí si nastaví délku a používá jej tak, že podpůrnou paži protáhne mezi puškou a popruhem, pak ji protáhne zpět a okolo zápěstí, což popruh pevně přitáhne k rameni. Tento způsob preferují lovci a stál i za vynálezem popruhu Ching Sling, který je považován za jeden z nejlepších popruhů pro využití v terénu.

4 


















Ukvapený popruh je k pušce stále připevněn alespoň na dvou bodech a jednoduše se obtočí kolem paže (Josh Wayner pro TTAG)

Pomalý způsob je složitý a může být i nepohodlný. Soutěžní střelci díky němu v zásadě vytvoří ze svého těla pevnou oporu pro svou pušku.

Způsob, který používá autor tohoto článku, je adaptací stylu americké námořní pěchoty a skvěle se hodí ke zkrocení pušek typu 1903 a M1. Je třeba říct, že to může být obzvláště nepohodlné a když se to provádí nesprávně, může to hodně bolet a omezit průtok krve v podpůrné paži.

Dobrá poloha vleže nikdy není opravdu pohodlná a každý, kdo vám říká opak, si z vás dělá legraci. Chcete-li použít tento způsob, musíte si na hlavním řemenu popruhu vytvořit smyčku, která se při používání automaticky utáhne. Vzniklá manžeta se upevní na horní část paže a je záměrně krátká, takže podpůrná ruka je zaklíněná v blízkosti otočného čepu a pažba je rukou vtlačována do ramene.

Střelec se pak uvelebí a nasouká do popruhu, díky čemuž se puška přitiskne k tělu. Protože je to tak těsné, je zajištěna stabilita, a když to provedete správně, můžete pak střílet stejně dobře jako z lavice.

5 



















Všimněte si, že je popruh vyháknutý z pažby pušky a je obtočený okolo spodní paže. V případě, že by střelec použil střelecký kabát, bylo by to ještě těsnější než na obrázku (Josh Wayner pro TTAG)

Problém těchto nastavení popruhů v soutěžním stylu spočívá v tom, že se do nich pomalu dostáváte a aby byly pohodlné, je potřeba další vybavení, například střelecký kabát a vycpaná rukavice. Díky rukavici se vám neumrtví ruka vklíněná mezi popruh a pušku. Střelecký kabát často používají sportovní střelci, aby snížili pulz a více zpevnili trup během části závodu, kdy se střílí vestoje.

Jak popruh nepoužívat

Jsou chvíle, kdy nechcete popruh použít. Zaprvé vestoje. Když stojíte, je nejlepší mít popruh připevněný, ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení, stabilnější díky němu nebudete. Ve skutečnosti to způsobí pravý opak a ztíží vám to míření, protože se do něj není možné zapřít a tak omezit pohyb.

Pokud chcete střílet ze stoje, nejlépe uděláte, když popruh dáte někam, kde vám nebude překážet, nebo jej upevníte k pušce tak, aby se volně nehoupal, což by způsobilo vychýlení a omezilo vaši schopnost přesně mířit.

Popruh lze ke zvýšení přesnosti použít pouze tehdy, můžete-li se do něj nasoukat tak, aby vyvíjel sílu. Od popruhu, který nemá stálé body pro seřízení, nečekejte, že bude silný nebo konzistentní. Například popruhy 1907 mají pevně daná místa pro nastavení délky, což znamená že fungují podobně jako kliky na puškohledu.

Určitě přijdete na to, co vám a vaší pušce sedí nejlépe a radím vám, u toho zůstaňte. Já mám třeba na mé pušce 1903A3 na obrázku speciálně očíslované dírky pro polohu vleže i vsedě, což zajišťuje napětí potřebné k tomu, aby puška střílela co nejlépe. A mám uložené nastavení i pro případy, kdy na sobě mám, či nemám kabát.

Používejte to, co vám vyhovuje

Ne každý pochopí nebo bude používat popruh. Někdo se dokonce představě, že popruh je i na něco jiného než jen ozdoba nebo na nošení, může smát. Řekl bych, že většina dnešních střelců a lovců neumí popruh správně používat a ještě méně jich má ten správný pro daný účel. To neberte jako příklad odrazující vás od jeho používání, ale spíše jako varování před tím, abyste jej používali nesprávně, protože si tak snadno pokazíte vše, na čem jste tak tvrdě pracovali.

Jste-li rekreační střelec s karabinou nebo policista, máte pušku nejspíš na pasivním popruhu, abyste měli volné ruce při chůzi. Cílem je, abyste mohli pohodlně nosit a používat karabinu tak, abyste mohli snadno tasit pistoli nebo plnit jiné úkoly. Popruh tak (skoro) nikdy k ničemu jinému nevyužijete.

Jste-li lovec, je dobré si pořídit seřiditelný popruh, který zastane dvojí práci – přenos a pomoc při střílení. Jako lovec který má Ching Sling, můžete sledovat kořist nebo možná na ni narazit v okamžiku, kdy máte omezený čas na dobrý výstřel. Je dobré mít něco, do čeho se rychle navléknete a opět vyvléknete ven.

Jako soutěžnímu střelci vám záleží na absolutní přesnosti, a proto si pořiďte popruh, který lze vyšroubovat. Potřebujete stálé a pevné nastavení, i když je to na úkor rychlosti. Jakmile se si popruh navléknete, strávíte v něm zbytek závodu.

Co doporučuje Josh?

Existuje důvod, proč používám popruhy Competitor Plus a Tactical Plus od firmy Brownell. Často mě kritizují za to, že píšu recenze jen na špičkové zbraně a doporučuji drahé vybavení, munici a puškohledy. Abych se k tomu vyjádřil, aniž mám potřebu se omlouvat, mám jasnou představu, co mi sedí a co ne a nemohu doporučovat vybavení, které nefunguje, nebo není dostatečně výkonné. Chcete-li si koupit levnější, směle do toho. Podle mých zkušeností selže při té nejméně vhodné příležitosti.

Vypálil jsem nějakých 3 000 dávek z pušky .30-06 na číslovaném popruhu Competitor Plus popisovaném v tomto článku a dalších asi 3 000 na biothanovém popruhu Tactical Plus. A to vše pod velkým tlakem, v horku a zátěžových podmínkách. Vím, že se na ně můžu spolehnout.

 6















Nůž ESEE RB3 má koženou pochvu, které ošetření kůže prospělo úplně stejně (Josh Wayner pro TTAG)

Pokud bych měl doporučit popruh, který zlepší vaši střelbu, z celého srdce doporučuji Competitor Plus. Ten poslouží většině střelců i lovců. Důležité ale je, aby měli na pušce odpovídající otočné čepy.

Hodí se i pro seriózní soutěžení, pokud se správně ošetří. Popruhy z řady Tactical Plus jsou lepší pro pokročilé soutěžní střelce, kteří soutěží v povětrnostních podmínkách, jež vyžadují odolnost vůči bobtnání a absorpci vlhkosti. Jsou těžké a tlusté a pro lovce se moc nehodí.