0

SFP nebo FFP – objektivní názor

Autor RYAN WELLS (bluelineoptics.com)   

Diskuse o rozdílech mezi SFP (druha (zadní) ohnisková rovina, z angl. Second Focal Plane) a FFP (přední ohnisková rovina, z angl. First Focal Plane) nejsou totéž jako diskuse na téma Mil vs. MOA. 

Tyto dva systémy totiž pocházejí ze zcela odlišných střeleckých epoch a slouží dvěma zcela odlišným účelům. SFP v podstatě existuje už od doby, kdy byly vynalezeny puškohledy. Ale v poslední době se hitem stává FFP, protože narůstá popularita střelby na dlouhé vzdálenosti (začalo to v Evropě a pak to přišlo do USA. Neuvěřitelné). Existuje spousta lidí, kteří dávají přednost SFP a kupují si jen tuto technologii. A to je v pořádku. Ale pak jsou tu ti z nás, kterým se nelíbí, že se záměrní osnova nemění a různé další věci. A když řešíme SFP nebo FFP, je důležité si uvědomit, jaký puškohled si zvolíte právě vy. Proč? 

Protože FFP puškohledy stojí více než SFP. Tedy obvykle. FFP puškohledy se obtížněji vyrábějí. A kdykoli je něco složitějšího na výrobu, tak ta výroba bude také dražší. Opravdu tedy stojí FFP puškohledy za ty peníze navíc? A peníze navíc, to znamená, že někdy puškohled stojí dvakrát tolik! Řeknu zde něco opravdu radikálního - ano, ano, stojí to za ty peníze navíc.  

Ale nenechám vás při tom jen tak. Mám pro to své důvody a všechny mé názory jsou podepřeny daty, nikoli dogmaty. Přiznám to naplno – 100% dávám přednost puškohledům FFP před SFP (alespoň na dlouhé vzdálenosti). Ale mám pro to své důvody a tento článek vám ukáže jaké. Tak konec otálení a jdeme na to.

Jaký je rozdíl mezi FFP a SFP?

Nejprve musíme pochopit, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma systémy, než vás začnu přesvědčovat, že FFP je zdaleka ten nejlepší směr. FFP znamená první nebo přední ohnisková rovina a SFP znamená druhá nebo zadní ohnisková rovina. Když máte co do činění se sestavou jako je puškohled, máte 2 různé ohniskové roviny. Proč je tomu tak? Představte si následující diagram:


1














Toto je vizuální znázornění toho, co se stane, když světelné vlny vstoupí do optické sestavy.  

Když pozorujete nějaký zdroj světla, pozorujete „bodový zdroj světla“. Tento bodový zdroj světla se poté rozptýlí (to jsou ty dvě čáry výše, nejde jen o 2 čáry, je to mnoho různých čar) a tento rozptyl poté zachytí čočka, v našem případě objektiv.  

Náš objektiv dělá to, že směřuje zmíněný bodový zdroj světla a vlny přicházející z něj za sebe. A místo, kde se tento světelný kužel sbíhá, se nazývá ohnisková rovina.

FFP

FFP je přední ohnisková rovina. To je ohnisková rovina přímo za čočkou objektivu.

Říká se jí přední (neboli první) ohnisková rovina, protože jde o první (tedy dřívější) ohniskovou rovinu v celé sestavě puškohledu.

 2

 

 









A FFP puškohledy se tedy jmenují podle toho, že mají čočku se záměrnou osnovou umístěnou právě na přední ohnisková rovině. 

A co to znamená?

Když se podíváte na níže uvedené schéma, zjistíte, že první ohnisková rovina je před nastavením zvětšení. To znamená, že když změníte zvětšení, záměrná osnova se zvětší. 

SFP 

SFP je zadní ohnisková rovina. Název dostala stejným způsobem, jako FFP: záměrná osnova se nachází na zadní, neboli druhé ohniskové rovině sestavy. 

A to je celý ten rozdíl. 

Zadní ohnisková rovina se nachází mezi čočkou okuláru puškohledu a zvětšovacím aparátem. A když se tedy záměrná osnova nachází zde, co se s ní stane, když měníte zvětšení?  

Správně. Nic. Záměrná osnova zůstává stále stejná, bez ohledu na nastavené zvětšení.

Co tento rozdíl doopravdy znamená

Tohle ve skutečnosti není zas tak bezva funkce (pro střílení na velké vzdálenosti) a to z jednoho hlavního důvodu, který předčí mnoho dalších různých důvodů: protože hodnoty Mil nebo MOA se změní pokaždé, když změníte zvětšení. 

Teď netvrdím nějaký subjektivní názor, ale říkám pravdu: když záměrná osnova nemění velikost spolu s cílem tím, jak přidáváte / ubíráte zvětšení, přijdete o původní hodnoty Mil / MOA a musíte to přepočítat.

Takže zbývá otázka: proč tedy do pr..le to variabilní zvětšení vůbec existuje? 

No, asi si můžete dát závazek, že variabilní zvětšení nebudete měnit, pokud jste si jisti, že to aktuální vám bude vyhovovat. Ale jak víte, že bude? 

Tak znovu: proč tedy to variabilní zvětšení existuje? 

Pojďme se podívat na případ z praxe:


3














 Tento cíl je ve 100 yardech (ať je to jednoduché). Víte, že 1 Mil rovná se 3,6 palců na 100 yardů, je to tak?  

Ne. Trochu si to přibližte. Teď obrázek vpravo.   

1 Mil se stále rovná 1/1000 jakékoli vzdálenosti, takže je to 3,6 palce. Ale hodnoty na záměrné osnově se změnily! Používat záměrnou osnovu jako pomocníka nemá v tomto případě téměř žádný smysl.  

Záměrnou osnovu nemůžete použít k měření vzdálenosti k cíli, pokud ji nenecháte v původním zvětšení. Když jej zmenšíte, musíte si znovu vypočítat, co každý křížek znamená. 

A na čem u výstřelu na dlouhou vzdálenost opravdu záleží?

Ale všechno je to celkem jedno, pokud se to netýká střílení na dlouhou vzdálenost, ne? 

Na střelbě z dálky je nejdůležitější především schopnost být konzistentní. A SFP puškohled, pokaždé, když jej použijete, jde přesně proti tomuto principu. 

Dobří střelci na dlouhé vzdálenosti dokážou u výstřelu eliminovat lidský faktor. Čím více lidského faktoru musíte přidat, tím větší je riziko, že narazíte na chybu. 

A když musíte vypočítávat různé hodnoty Mil a MOA při různých zvětšeních, tak tento faktor jen posilujete. 

Naopak, když použijete FFP puškohled, toto riziko doslova zmizí. Poměr 1 Mil / 1 MOA je stejný bez ohledu na nastavené zvětšení. 

Pro taktické a lovecké účely je to mnohem výhodnější než SFP puškohled. Samozřejmě, možná nebudete muset nastavovat zvětšení pokaždé, zvláště u výstřelů na kratší vzdálenost. 

Ale přesnost závistí v prvé řadě na konzistenci, přičemž SFP puškohledy jsou již z principu své konstrukce nekonzistentní.

Záměrná tacheometrie osnovy

Složitá struktura záměrné osnovy je obrovskou inovací ve světě střelby na dlouhé vzdálenosti. 

Podívejte se na  záměrnou osnovu níže:

4

 

 

 

Tomuto typu osnovy se říká „vánoční stromek“. Díky nim si jednoduše spočítáme kompenzaci bočního větru. Pro dlouhý dostřel opravdu užitečná věc!  

A co je ještě užitečnější, to je záměrná tacheometrie, kterou jsou tyto osnovy vybaveny. Tím myslím, že jednotlivé křížky mají mezi sebou standardní vzdálenosti, např. 0,5 Mil, 1 MOA atd.  

A když si jdete zastřílet, stačí si zapamatovat, jaká je tato hodnota u vaší záměrné osnovy. Na SFP záměrných osnovách to není, což vám při potřebných výpočtech moc nepomůže. 

A kdy je SFP přínosem? 

Stručně řečeno, SFP puškohled bývá obvykle výhodný při krátkém dostřelu a malém zvětšení. 

Malým zvětšením myslím jakoukoli hodnotu od 1 do 6.  

Puškohledy tohoto typu jsou obvykle určeny k taktickým účelům a nemívají pokročilé záměrné osnovy, které vídáme u střelby na dlouhou vzdálenost. Proto není zas tak třeba mít konzistentní odstupy mezi křížky na záměrné osnově.  

A asi je výhodnější, když se záměrná osnova na krátkých vzdálenostech nezvětšuje. Protože když se tímto způsobem zvětší, může zakrýt cíl.  

To by u taktické střelby mohl být problém. Při použití na dlouhé vzdálenosti je samozřejmě skvělé, že vidíme terč, ale jde spíše o úpravy, které provádíme na hlavicích, než o to, abychom viděli detailně cíl.  

Při střílení na dlouhé vzdálenosti, pokud jsme správně provedli korekce, ani nepotřebujeme mít záměrnou osnovu ve stejné rovině jako cíl. V taktické střelbě to neplatí. 

A jaký je váš názor? 

Objektivně vzato, FFP je lepší volbou pro střelbu z dálky. A dlouhým dostřelem myslím cokoli, co je dále než 100 yardů.  

Někdo upřednostňuje SFP, protože záměrná osnova nezakrývá cíl, nebo proto, že je levnější. Ale opakuji, tyto vlastnosti jsou opravdu výhodou pouze při taktické střelbě.  

Prostě byste měli používat FFP, kdykoli nastavujete zvětšení na hodnotu vyšší než 6.