0

Jaký je ten nejlepší puškohled pro mou vzduchovku?

(hardairmagazine.com)

Jednou z nejčastějších otázek, na kterou se nováčci v oblasti střelby ze vzduchovky ptají, je: "Jaký je ten nejlepší puškohled pro mou vzduchovku?"

V tomto příspěvku se podíváme na pár základních funkcí, které od puškohledu pro vzduchovku očekáváte - konkrétně se budeme bavit o vzduchových puškách. A probereme i to, čemu je lepší se vyhnout.

Takže jdeme na to. Pokud chcete zasáhnout to, na co míříte, tak v základu budete potřebovat:

– ostrý obraz,
– možnost zaměřit blízké cíle,
– kalibrovanou záměrnou osnovu typu “MilDot” nebo podobnou,
– máte-li zlamovací vzduchovou pušku, je také potřeba, aby byl puškohled odolný proti zpětnému rázu, který se u těchto modelů vyskytuje.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 Obrázek nahoře. MTC Viper Pro je skvělý puškohled špičkové kvality pro vzduchové pušky na principu PCP (stlačeného vzduchu).

Obrázek dole. Puškohled UTG 4-16 x 40AO je dobrá volba za příznivou cenu. Lze jej použít na zlamovací hlavně a navíc vyhrál první místo v soutěži HAM Gold Award!

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 První otázka často bývá: „Potřebuji na svou novou vzduchovku puškohled ?“

Odpovědí je téměř vždy nadšené „ANO!“

Je pravda, že ze vzduchovek se obecně střílí na to, co označujeme – mluvíme-li o střelných zbraních – jako krátké vzdálenosti. Ze vzduchovky se totiž většinou střílí na vzdálenost 50 metrů a méně.

Ale cíle, ať již živé či neživé, na které se jimi střílí, jsou většinou velmi malé. Běžné jsou cíle o velikosti desetikoruny a pro většinu z nás je opravdu těžké je s jistotou a opakovaně zasahovat bez puškohledu, a to třeba i na 20 či 30 metrů.

Takže, i když je vaše vzduchová puška vybavena otevřeným kolimátorem, s puškohledem budete stoprocentně střílet přesněji.

Obrázek dole. Sightron S-TAC 3-16×42 je výborný puškohled střední třídy pro vzduchové pušky typu PCP.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„U vzduchovky je součástí balení také puškohled. Předpokládám, že to je tedy ten nejlepší pro mou vzduchovku?“

Tak to je častá druhá otázka. Odpověď je – téměř nevyhnutelné, ale opět stejně důrazné: „NE, není!“

Součástí balení v ceně vzduchové pušky je často puškohled 4x32. Takže není jasné, kolik za něj vlastně platíte. Ale buďte si jistí, určitě za něj platíte – není „zdarma“ k pušce!

Takový puškohled přibalený ke vzduchovce vás nejspíše stojí nějakých 500 Kč. A to včetně montážních kroužků a příslušenství.

Obrázek dole. Toto je jednoduchá záměrná osnova typu Duplex puškohledu 4×32 přibaleného ke zbrani.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Když se podobné puškohledu 4x32 prodávají nikoli v balení se vzduchovkou, ale zvlášť, obvykle stojí 750 až 1000 Kč. Je to pochopitelné, vzhledem k dodatečným nákladům na balné, dopravu a marketing tohoto typu zboží.

Ale tyto puškohledy 4x32 trpí mnoha problémy.

Zaprvé, obvykle mají špatnou optickou kvalitu. Zadruhé, neumí zaostřit nablízko. Zatřetí, mívají jednoduchý záměrný kříž typu „Duplex“ omezující vaši schopnost zasáhnout cíl.

Začtvrté, obvykle nejsou konstruovány na dlouhodobé odolávání zpětnému rázu zlamovací vzduchovky - i když se prodávají jako součást balení. Tady vidíte, co se může stát s nitkovým křížem. Jejda...

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale, počkat, jsou přece „zdarma“! Zdarma je super, ne? No, v tomto případě nejspíše ne. Jen se podívejte na neutěšené výsledky testování přibalených puškohledů 4x32 organizací HAM.

Je pravda, že u některých vzduchovek je součástí balení kvalitnější puškohled. Ale – s výjimkou (nyní již nevyráběných) kombinací vzduchovky a puškohledu SIGAir ASP20 – jsem ještě nenašel takový, který by splňoval všechny naše čtyři základní požadavky na dobrý puškohled.

Takže byl-li se vzduchovkou dodán i puškohled, radím jej vyměnit za lepší model. Pravděpodobně budete moc rádi, že jste to udělali!

 

„Takže, jak najít ten nejlepší puškohled na vzduchovku?“

To je logicky další otázka. Budete se poohlížet po dobré optické kvalitě. A díky většímu než 4násobnému zvětšení bude cíl vypadat mnohem větší a snáze zasažitelný.

Mnoho lidí si proto kupuje puškohled se zoomem s rozsahy zvětšení 3-9x nebo 4-16x. To se skvěle hodí pro většinu střelců ze vzduchových pušek, zejména v kombinaci – a to většina z nich má – s větším (předním) objektivem o průměru 40 nebo 50 mm, který propouští více světla. Proto jsou tak populární puškohledy „3–9 x 40“.

Vyberte si puškohled s nastavitelným objektivem typu AO s korekcí paralaxy (z anglického „Adjustable Objective“). To znamená, že puškohled poskytuje ostrý obraz i na krátké vzdálenosti – typicky 10 metrů. A některé, jako například UTG Bugbuster range od firmy Leapers (níže) zaměří i bližší cíle – až na 3 metry!

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pokud puškohled nemá korekci paralaxy, je pravděpodobné, že je konstruován pro střelné zbraně. Proto bude mít zaměření na 100 metrů. To znamená, že obraz bude určitě neostrý, použijete-li jej na 20 - 30 metrů, což je vzdálenost typická pro vzduchovky.

Protože i ty nejsilnější vzduchovky ve srovnání se střelnými zbraněmi vystřelují lehkou munici celkem nízkou rychlostí, tak dráha střel bývá ovlivňována větrem. A také rychle klesají s narůstající vzdáleností.

Díky těmto dvěma faktorům je potřeba umět předvídavě „mířit vedle“ - vysoko nebo nízko, vlevo nebo vpravo – abyste zasáhli cíl na různou vzdálenost a v měnících se větrných podmínkách.

Obrázek dole. Záměrná osnova Mil-Dot na puškohledu Leapers.

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Předvídavé „míření vedle“ vyžaduje nějaký typ kalibrace, či značení, na osnově puškohledu. A toho lze dosáhnout se záměrnou osnovou typu MilDot nebo podobnou. Tak můžete mířit „o tečku výše“, když máte cíl, který je (řekněme) 40 m daleko místo 20 metrů.

Máte-li prázdnou, nekalibrovanou osnovu typu Duplex, nemáte šanci na stabilní výsledek. A nejspíše i minete…

Obrázek dole. Špičkové puškohledy nabízejí řadu sofistikovaných záměrných osnov, jako je tato řada od společnosti Sightron.

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A konečně, máte-li vzduchovou pušku poháněnou pružinou / pístem nebo plynovým pístem – kterou obvykle natahujete zlomením hlavně - budete potřebovat puškohled, který je odolný proti přednímu – ano, PŘEDNÍMU - zpětnému rázu, který tyto vzduchovky produkují.

I ty nejdražší puškohledy za 25 000 a více korun lze zničit, střílíte-li levnou zlamovací puškou za 2,5 tisíce, pokud nejsou konstruovány pro použití se vzduchovkami! Vzduchovky na principu stlačeného vzduchu (PCP) a CO2 tento přední zpětný náraz nemají. Takže na nich lze puškohledy pro střelné zbraně většinou použít.

Čili, není-li puškohled označený jako vhodný pro použití se vzduchovkou, nemyslete si, že to bude u vaší vzduchovky v pořádku. Nejprve si důkladně projděte specifikaci. Například puškohled puškohledy od firmy Leapers uvádějí, že zahrnují „platformu True Strength (TS)“. To znamená, že jsou speciálně navržené tak, aby odolaly zpětnému rázu výkonných zlamovacích vzduchových pušek.

Obrázek dole. Tyto puškohledy UTG 3-9 x 40 AO využívají platformu True Strength vyvinutou společností Leapers a jako takové se skvěle hodí pro zlamovací vzduchovky.

 

9



















No, ale to přece není všechno…

Ano, při výběru puškohledu je potřeba se dívat i na další věci, ale toto jsou základy. S kvalitním puškohledem budete střílet mnohem přesněji a když se budete řídit našimi radami, určitě si vyberete ten správný puškohled právě pro vás.

Pokud chcete něco lepšího než je puškohled přibalený ke vzduchovce, aniž byste museli utratit veškeré úspory, výborné výrobky za dostupnou cenu nabízí firma Leapers. Co se týče špičkovějších puškohledů, týmu z organizace HAM se dařilo s puškohledů vyráběnými společnostmi Aztec Optics, MTC Optics a Sightron.