0

Jak namontovat a nastřelit puškohled (včetně terče k vytištění)

Autor: Kevin Wabiszewski www.thetruthaboutguns.com

Takže, máte chuť si na pušku namontovat novou optiku a vyzkoušet, jaké škody můžete napáchat z větší dálky. Skvělé, ale nejdříve je potřeba nový puškohled nastřelit. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, je důležité se přesně naučit, jak to provést, a taky to umět zopakovat. A to proto, abyste v budoucnu uměli puškohled vyměnit a pokračovat v zasypávání terče střelami.

Upozorňujeme, že když nevíte jak, může být nastřelování puškohledu dost frustrující. Teď vám ukážeme, jak rychle a jednoduše na to.

Pro začátek

Níže najdete seznam činností, které musíte projít, abyste puškohled nastřelili. Ujistěte se, že jste každý krok dobře pochopili. Pro jistotu si jej vezměte s sebou na střelnici, abyste nic nevynechali.

  1. Namontovat puškohled
  2. Koupit správnou munici
  3. Vytisknout nebo koupit dobré terče
  4. Upevnit terč
  5. První seřízení puškohledu podle vývrtu hlavně (pokud možno)
  6. Zaujmout správné střelecké postavení
  7. Vystřelit salvu o třech výstřelech na 25 yardů
  8. Seřídit puškohled
  9. Kroky 7 a 8 opakovat tak dlouho, dokud nebude puškohled zamířený
  10. Přesunout terč do vzdálenosti 100 yardů
  11. Vystřelit salvu o třech výstřelech
  12. Seřídit puškohledu
  13. Kroky 11 a 12 opakovat tak dlouho, dokud nebude puškohled nastřelený


Kdy je potřeba puškohled nastřelit

Proces nastřelování znamená seřídit puškohled tak, aby kulka na určenou vzdálenost zasáhla místo, kam míříte. Kdy je tedy dobré pušku nastřelit? Odpověď zní – to záleží. Ale existuje několik případů, kdy to rozhodně doporučujeme.

Nový puškohled nebo puška

Taky miluje tu vůni nového puškohledu? A co vůně zbrusu nové pušky? Vlastně si tu dělám legraci jen tak napůl, protože pořídit si novou střeleckou výbavu je skoro jako koupit si nové auto. Ale na rozdíl od nového automobilu, když si kupujete pušku a / nebo puškohled, ať již samostatně nebo v kombinaci, nedostanete ji v úpravě „připraveno k okamžitému použití“, pokud tedy nastřelení neprovedli již v obchodě. A i kdyby, stejně je dobré si to překontrolovat.

Přehazování puškohledu mezi puškami

Obecně řečeno - kdykoli změníte nastavení na pušce nebo puškohledu, je nutné provést nastřelení. Pokud náhodou máte dvě úplně stejné pušky, a vyměníte na nich puškohledy, možná budou skoro jako nastřelené, ale nemůžete se na to spolehnout. A proces výměny puškohledu znamená, že bude potřeba nastřelovat.

Změna pozice puškohledu na pušce

Když posouváte puškohled – zepředu dozadu, ze strany na stranu, nahoru a dolů, kamkoli – bude potřeba znovu nastřelovat. Jakmile povolíte kroužky a posunete puškohled na zbrani, už nebude nastřelený. Drobné změny by neměly být problém, ale zlaté pravidlo zní – nastřelovat vždy, když puškohledem pohnete.

Když puška spadne

Když puška spadne nebo dojde k prudkému nárazu, může se puškohled vychýlit. Některé puškohledy nárazy snášejí lépe než jiné, ale pokud máte čas na nové nastřelení, nikdy neuškodí udělat pár testovacích výstřelů, abyste to zkontrolovali.

Upozorňujeme, že v závislosti na kalibru je i vystřelení dávky samo o sobě pro puškohled slušná zátěž. Když máte na pušce velkého kalibru vysoce výkonnou nastavitelnou optiku, je možné, že v určitý moment se začne puškohled uvolňovat, pokud není správně namontován.

Když pušku dlouho nepoužíváte

Pokud z pušky střílíte pravidelně, dobře víte, v jakém stavu je. Naopak, když vaše puška ležela dva roky v sejfu, pravděpodobně si nebudete pamatovat, zda střílela přesně.

Je dobré zkontrolovat nastřelení u každé pušky, kterou jste nějaký čas nepoužívali. Někteří lidé tvrdí, že díky stárnutí materiálu, teplotním rozdílům, vlhkosti atd. puškohledy časem nastřelení ztrácejí. Čili jestliže se chystáte pušku na dlouho odložit, tak si před tím, než ji znovu použijete, udělejte čas na její nastřelení.

Montáž puškohledu

Když utratíte prašule za velmi kvalitní puškohled, je to dobrý pocit. Skoro se vznášíte, když si nesete balíček ke stolu, abyste jej vysvobodili z dočasného uvěznění v kartonu. Opatrně odbalíte plastový obal, abyste odhalili ten umělecký kousek. Nesete jej ke zbrani a uvědomíte si, že vám něco chybí. Jak to na tu pušku nasadíte?

Při koupi nového puškohledu si určitě kupte taky správnou montáž určenou pro vaši pušku a / nebo montážní lištový systém. Poraďte se s personálem v obchodě, abyste si koupili tu správnou velikost kroužků a montáže. Myslete na to, že montáž musí pasovat jak na pušku, tak na optiku.

Montáž puškohledu neznamená jen plesknout s ním na lištu a celou silou utahovat šroub kroužku. Nejdřív si přečtěte návod, abyste zjistili, jaký točivý moment na šrouby uplatnit. Když je přetáhnete, riskujete, že upadnou, nebo hůře, že poškodí tubus puškohledu.

Vzdálenost výstupní pupily

Vzdálenost výstupní pupily je vzdálenost oka od puškohledu. Když budete moc daleko, zaměřený obraz puškohled nezaplní. Když montujete puškohled, cílem je začít zaujímat polohu, ve které nejspíše budete střílet (v sedě, vestoje, na břiše, vkleče atd.).

1

 
















Moc blízko a… No, řekněme, že je to skvělá příležitost jak zažít šťouchnutí puškohledem do oka a možná si vysloužit i modřinu, kterou pak budete muset všem vysvětlovat. Tohle se může stát, když se díky zpětnému rázu pušky posune puškohled dozadu k oku střelce.

 2
















Moc daleko a… Nejenže nevidím celý zaměřený obraz, ale ani nebudu schopen srovnat tělo za puškou tak, abych zvládl zpětný ráz a vychýlení.

3


 

















Tak akorát a… Tělo mám v pohodlné pozici a v optice vidím plný zaměřený obraz.

Správná vzdálenost oka od optiky se kus od kusu liší. Vzdálenost výstupní pupily je jedna z věcí, kterou výrobci optiky uvádějí v marketingových materiálech, takže než si něco koupíte, měli byste vědět, oč jde. Vzdálenost výstupní pupily se také trochu mění podle střelecké pozice.

Zlaté pravidlo zní – čím blíže je terč, tím větší vzdálenost výstupní pupily potřebujete. Reflexní kolimátory a kolimátory s červenou tečkou mají často tzv. nekonečnou vzdálenost výstupní pupily, což znamená, že je jedno, zda máte obličej blízko nebo daleko od optiky.

Ujistěte se, že je botka pažby zbraně pevně ukotvená v rameni. Přirozeným pohybem přitiskněte líci k pažbě. Puškohled mějte co nejdál od sebe a pomalu jej přibližujte k oku, dokud jej zaměřený obraz zcela nevyplní. Tady zastavte a poznačte si pozici na pušce. Pomůže třeba značka tužkou. Třeba si puškohled i trochu utáhněte, ale to ještě není vše.

Vyrovnání a dokončení montáže

4

















Spousta lidí hledí s údivem na to, že by měli použít při montáži puškohledu vodováhu. Ale mít puškohled správně zarovnaný s puškou je při střelbě na delší vzdálenosti opravdu důležité. A na to se hodí vodováha. Dvě malé vodováhy pro pušky koupíte za pár kaček, takže se nemáte na co vymlouvat.

Nejdříve najděte na pušce ploché místo, obvykle je to na liště, a položte tam vodováhu. Pozorujte bublinu a vyrovnávejte pušku. Upravujte její polohu a jakmile je puška zarovnaná, zajistěte ji. Když by na pušce nebyla rovná plocha je-li puškohled už namontovaný, radši vyrovnejte pušku předtím. V tom případě použijte svěrák nebo něco podobného, co udrží pušku ve správné poloze, zatímco montujete puškohled.

Pak položte druhou vodováhu na seřizovací kolečko na puškohledu a otáčejte puškohledem v uvolněných kroužcích, dokud není vyrovnaný. Při otáčení puškohledem si dávejte pozor, abyste jím nehýbali směrem ke konci pažby nebo k ústí, čímž byste nechtěně změnili vzdálenost výstupní pupily. Pokud by se tak náhodou stalo, pomocí značky udělané tužkou jej posuňte zpět na místo.

Jakmile máte puškohled vyrovnaný, ujistěte se, že jsou srovnané i obě vodováhy. Pokud došlo během vyrovnávání puškohledu k vychýlení pušky, nejdříve opět vyrovnejte pušku a až potom upravte puškohled. Bubliny vodováhy na pušce i na puškohledu by měly být přesně ve středu.

Teď když máme vše zarovnáno, začneme utahovat šrouby v kroužcích podle návodu od výrobce puškohledu. Dejte si na čas a utahujte je rovnoměrně, postupně ve tvaru kříže. Horní část svorky tubusu musí být téměř rovnoběžná se spodní svorkou, čímž zajistíme správnou upínací sílu. Všechny šrouby v obou kroužcích utáhněte opravdu rovnoměrně. Opět použijte momentový klíč nastavený podle doporučení výrobce.

Nastavení rámečku ostření

Teď byste měli mít dobře namontovaný puškohled, vyrovnaný, se správnou vzdáleností výstupní pupily. Teď už zbývá jen správně zaostřit záměrnou osnovu. Namiřte puškohled na jednobarevné pozadí, například stěnu nebo modré nebe. Dívejte se, jestli není záměrná osnova (nitkový kříž) rozmazaná. Pokud ano, otáčejte rámečkem ostření tak dlouho, dokud nevypadá ostře.

Nehýbejte hlavou a na pár vteřin zavřete oko. Oko se totiž rychle přizpůsobí, aby záměrná osnova vypadala ostře, takže když ho zavřete, toto „automatické zaostřování“ zrušíte. Oko otevřete a podívejte se na záměrnou osnovu. Pokud vypadala rozmazaná, než se vaše oko přizpůsobilo, opět otočte kolečkem ostření. Postup opakujte tak dlouho, dokud není záměrná osnova ostrá ihned, jakmile otevřete oko.

Koupě správné munice a terče

Když máte správně namontovaný puškohled, znamená to, že jste připraveni vyrazit na střelnici a začít střílet. Nejdříve totiž potřebujete munici a něco, na co budete střílet. Vybírejte pečlivě, jsou to klíčové položky.

Munice

Jakékoli střelivo, které si koupíte, zvládne vystřelit kulku na cíl. S nekvalitními hromadnými střelami však zdaleka nedosáhnete takové přesnosti jako u prvotřídní munice. Pokud chcete pouze ostřelovat ocelové terče, prémiové střelivo si nekupujte, ale pokud je vaším cílem přesnost na delší vzdálenosti, dejte za munici trochu více peněz.

Vyberte si příslušné střelivo a zůstaňte u něj. Když si na nastřelování koupíte levnou munici a pak si na lov pořídíte prémiovou, čekejte, že střely budou dopadat na jiné místo, než kam míříte. Možná cíl zasáhnete a možná úplně minete. Takže, najděte si střelivo, které chcete na lov či soutěže používat a použijte jej na nastřelení. Levnou munici použijte na ostřelování, když vám až tak nejde o přesnost.

Proč výběr munice ovlivňuje přesnost? Protože balistika střel za letu se mění podle toho, jakou munici si vyberete. Na trhu existuje mnoho různých kombinací nabití střelného prachu a typů a hmotností střel. Toto je na dlouhou debatu, takže stačí vědět, že když změníte hmotnost střely, hmotnost prachu, značku atd., tak změníte i balistický profil a tento typ nabití bude potřeba znovu nastřelit.

Je to velice důležité, protože některé typy puškohledů jsou konstruované pro určité druhy kalibrů a hmotností střel. Některé puškohledy dokonce mají speciální záměrné osnovy pro specifický kalibr nebo jiné balistické nástroje, např. vestavěné balistické kalkulátory apod. Tím chci říct, že tohle všechno může vaše nastřelení ovlivnit.

Terče

V tomto článku najdete k vytištění terč na vzdálenost 25 yardů a 100 yardů. Je na něm i návod jak „klikat“, který vám napoví, jak seřídit puškohled podle toho, na jakou vzdálenost střílíte a jaký typ puškohledu máte. Na terčích jsou pásma ve vzdálenosti 1 palce, takže si jednoduše změříte, jak potřebujete upravit nastavení.

PDF verzi terče k tisku najdete zde.

Protože v obchodech se sportovními potřebami jsou mraky terčů, zaměřte se na velikost mřížky. Někdy to totiž není přesně 1 palec, nebo jsou rozměry v centimetrech. Držte se mřížek o rozměru 1 palce, pokud tedy neumíte používat metrický systém.

Umístění terčů

A jde se na věc. Než vyrazíte, nezapomeňte si pár pytlů s pískem, střelecký vak nebo nastřelovací stolici, o které si opřete pušku podle toho, v jaké pozici budete střílet. Základem pro dobré nastřelení je správně zapřená zbraň.

Opěru zdarma si vyrobíte z ponožek / punčoch bez tvarované paty, které naplníte zeminou nebo pískem. Já mám přesně z toho důvodu pořád několik párů ponožek při sobě v tašce na zbraně.

První várka střel bude směřovat na 25 yardů. Důvodem je se ujistit, že jste blízko středu terče. Kdybyste hned po namontování puškohledu stříleli na 100 yardů, tak možná nezasáhnete ani ten papír.

Pokuste se být co nejblíže k 25 yardům. Nemusí to být úplně přesně, ale seřízení nastavení pak bude mnohem jednodušší, když víte, že jste na 25 yardech a víte, kolik kliků potřebujete na to, abyste na této vzdálenosti posunuli výstřely.

Když bude puškohled nastřelený na 25 yardech, posuňte terč na čáru 100 yardů.

Korekce puškohledu podle vývrtu hlavně (bore sighting)

Seřízení puškohledu podle vývrtu hlavně není nezbytná, ale na střelnici vám ušetří při nastřelování čas a střelivo. Když tento krok přeskočíte, tak klidně můžete úplně minout papír i na 25 yardů. Pokud se nedá vaše puška jednoduše rozebrat tak, abyste se mohli dívat zároveň skrz puškohled a podél hlavně, kupte si levný laserový kalibrovací kolimátor nebo tento krok prostě přeskočte.

Pokud máte pušku typu AR-15 nebo opakovací malorážku, vyžaduje seřízení podle vývrtu hlavně pouze drobnou demontáž. Závorník na opakovací malorážce se pro tyto účely dá lehce sundat. Máte-li AR-15, odmontujte horní část pouzdra závěru a sestavu nosiče závorníku.

Jakmile jste sundali závorník, posaďte se za pušku a podívejte se podél hlavně. Namiřte hlaveň přesně na střed terče. Teď ji zajistěte tak, aby se ani nehnula. Pak se podívejte skrz puškohled a upravujte jej tak dlouho, dokud nebude záměrná osnova taky na středu terče. Znovu se podívejte, že jak hlaveň, tak puškohled míří přímo na terč, aniž byste čímkoli hýbali. Když není zapotřebí nic upravovat, je korekce podle vývrtu hlavně hotová.

Střelecká pozice

 5
















Podpěra předpažbí a botky na pytlích s pískem pro naprosto stabilní střeleckou pozici.

Klíčem k nastřelení pušky je stabilita. Puška by měla být ideálně zapřená tak, že střelce skoro nepotřebuje. Předpažbí pušky položte na pytel s pískem nebo batoh. Neopírejte pušku o hlaveň. To negativně ovlivní přesnost. Pak pod botku dejte pytel s pískem.

Pažbu pevně zapřete do ramene, ideálně tak, aby její váha stále spočívala na pytli s pískem. Jediné, co musíte zajistit je, aby se při výstřelu puška nehnula z podstavce. Ruku, kterou mačkáte spoušť, položte na pušku a druhou ruku opřete o pytel s pískem pod pažbou. Pomocí stlačovaní nebo uplácávání písku v pytli pod botkou zvedejte nebo naopak snižujte mířidla tak, abyste přes puškohled viděli bod zásahu terče.

Seřizovací kolečka

6 

















Tento puškohled se nastavuje v MRAD, ale u MOA puškohledů je to podobné.

Ne všechna seřizovací kolečka vypadají jako ta na obrázku. Většina loveckých puškohledů se nastřeluje pouze jednou a pak už se na ně v terénu nesahá. Tyto typy věžiček se jsou schované pod krytkami. Odšroubujte krytku a uvidíte věc, která vypadá jako plochý šroub. Na seřízení tohoto typu puškohledu použijte minci, nábojnici nebo šroubovák se sadou bitů.

Puškohledy typu MOA a MRAD se liší. Podrobnostmi o rozdílech mezi nimi se tu nebudeme zabývat. Stačí vědět, že MOA (úhlové minuty) mají nejčastěji ti, kteří používají imperiální jednotky (stopy, yardy, palce atd.). Puškohledy typu MRAD (Miliradiány) používají metrický systém. Oba typy mají své výhody, ale hlavní věc, kterou si zapamatujte, je, že puškohledy MRAD se lépe zaměřují na vzdálenosti v metrech. Puškohledy MOA se snadněji seřizují na vzdálenosti měřené v yardech.

Bez ohledu na typ puškohledu, který máte, oba se dají skvěle nastřelit na jakékoli střelnici. Pro většinu střelnic v Americe si zapamatujte toto:

1 MOA = 1 palec na 100 yardů a ¼ palce na 25 yardů.

1 MIL = 3,6 palců na 100 yardů a 0,9 palce na 25 yardů.

Tento tahák najdete na dolní straně terče k tisku, takže si údaje na střelnici nemusíte hledat na internetu.

Dávky na 25 yardů a 100 yardů

7

 

8


































Abyste věděli, kam až máte klikat, orientujte se podle trojúhelníku ve středu. Pravítko nepotřebujete, stačí odhady po 0,25 palce.

Zaujměte střeleckou pozici a střílejte na terč vzdálený 25 yardů. Zamiřte přímo na střed, úplně vydechněte (pauza před dalším nadechnutím) a v tu chvíli pomalu stiskněte spoušť. Třikrát výstřel opakujte.

Po skončení střelby se ujistěte, že je bezpečné vkročit na střelnici a zkontrolovat terč. Tužkou nebo perem spojte otvory po kulkách do trojúhelníku. Vzhledem k tomu, střely budou každá v jiném místě, identifikujeme si střed trojúhelníku, což je díky zprůměrování bodů dopadu dobrý referenční bod určující místo, kam hlaveň skutečně ukazuje.

Střed trojúhelníku najdete tak, že si uděláte značku v půlce každé čáry (midpoint). Z tohoto bodu narýsujte čáru do protějšího rohu trojúhelníku (středu otvoru po kulce). Zopakujte na obou dalších stranách. Měli byste dostat tři čáry, které se kříží ve středu nebo poblíž středu trojúhelníku. Tady změřte vodorovnou a svislou vzdálenost.

A ještě poznámka: pokud zjistíte, že dva otvory po kulkách jsou velmi blízko sebe a třetí je o několik palců vedle, tak tu třetí do měření nezahrnujte. Toto je nejspíše výsledek „ustřelení“ díky prudkému stisku spouště nebo jinému faktoru špatné střelecké techniky. Když budete mít pušku správně zapřenou, většině těchto chyb se vyhnete, ale pokud takové „ustřelení“ objevíte, prostě vypalte další dávku.

Jakmile najdete střed trojúhelníku, změřte si vzdálenost, kterou potřebujete nastavit vlevo nebo vpravo (windage), a postupujte podle pokynů ve spodní části našeho terče, o kolik kliků je potřeba pohnout seřizovací věžičkou. Dále změřte svislou vzdálenost ke středu cíle, nahoru nebo dolů, a podle potřeby proveďte úpravu nastavení puškohledu.

Na druhém obrázku nahoře potřebuji posunout místo dopadu střel o 0,25 palce vlevo a 1 palec nahoru. Podle návodu na seřizovacích kolečkách puškohledu posunu dopad kulky o správný počet kliků. Pokud jsem střílel na 100 yardů a mám MOA puškohled, otočím příslušný počet kliků tak, abych šel o 1 MOA nahoru. To samé provedu doleva, ale tady mi stačí kliky dávající v součtu ¼ MOA.

Opakujte dávky po třech výstřelech, hledejte jejich středy a seřizujte puškohled do té doby, než všechno začne padat do středu terče.

Až skončíte na 25 yardech, přesuňte se na čáru 100 yardů a opakujte proces s čistým terčem. Vystřelte dávku 3 nábojů, najděte střed trojúhelníku a seřizujte puškohled tak dlouho, dokud dávky neobklopí černý střed terče.

Trochu času si ušetříte tak, že než po každé dávce chodit kontrolovat terč, vezmete si s sebou kvalitní hledáček a umístění střel si ověříte, aniž byste museli opustit střeleckou pozici.

Shrnutí

Správné nastřelení není zas taková věda, i když vám to tak občas může připadat. Doufám, že vám tento návod ukázal, že je mnohem jednodušší to udělat pořádně, než prostě dojít na střelnici a improvizovat. Na střelnici vždy pamatujte na bezpečnost a očekávejte, že ostatní střelci budou dodržovat stejná přísná bezpečnostní pravidla jako vy.

Tak s chutí do střílení!