0

Záměrné osnovy (Reticles)

Začátečník bez předchozích zkušeností se může v mnoha různých typech záměrných osnov na puškohledech úplně ztratit. Většinou jde o velké množství dílů, které je potřeba někam připevnit, a ještě více návodů, kterými je třeba se řídit. Výběr konkrétního zaměřovače je stejně důležitý jako znalost základních částí pušky. Pro mnoho lidí, zejména pro ty méně zkušené, znamená výběr puškohledu pořádně zkontrolovat velikost zvětšení, systém čoček a fyzické vlastnosti zbraně. Ale stejně důkladně je potřeba se zamyslet nad zaměřovací osnovou puškohledu.

Záměrné osnovy se liší nejen názvem, ale také typem konstrukce. Některé typy záměrných osnov jsou spíše víceúčelová zařízení, se kterými můžete střílet na dlouhé vzdálenosti, lovit atd. Nicméně, nemusí se nutně hodit úplně na vše. Některé jsou vhodnější pro střelbu na velice dlouhou vzdálenost, jiné pouze na kratší vzdálenosti.

Při výběru optiky je proto typ záměrné osnovy důležitou součástí rozhodovacího procesu. Budete střílet na dlouhé vzdálenosti, například při soutěžích nebo lovu? Hledáte víceúčelovou záměrnou osnovu? A půjde-li o lov, budete mít optiku připevněnou na kulovnici nebo na brokovnici? Zaměřujete zvěř maximálně jen na pár stovek metrů nebo lovíte na velkých otevřených prostranstvích?

Mnoho uživatelů samozřejmě říká, že je to nejnáročnější část puškohledu. Jiní ji možná považují za matoucí a příliš praktickou. Tento článek vám chce pomoci k tomu, abyste si vaši oblíbenou činnost více užili. Typy záměrných osnov proto probereme velmi podrobně.

Začněme úplně od začátku. Co to tedy JE záměrná osnova?

Co je to záměrná osnova?

Je to taktický prvek a pravděpodobně nejvíce matoucí částí puškohledu. Existuje několik typů záměrných osnov (používá se také výraz záměrný či zaměřovací kříž), a pokud nejste profesionální voják, není lehké pochopit, jaký je mezi nimi rozdíl. Stejně jako munice, zaměřovače a palné zbraně, je záměrná osnova jako taková zařízení s jasným učením.

Záměrná osnova má většinou formu nějakých značek uvnitř puškohledu. Je to ta malá tečka, která se objeví, když puškohledem zaměřujete. V některých případech může konstrukce osnovy puškohledu určovat název a typ modelu. Například puškohledy s nitkovým křížem byly původně vyrobené ze dvou tenkých drátků, které se křížily v jasném záměrném bodě. Nicméně, několik vylepšení střelcům usnadnilo míření a zvýšilo přesnost střelby.

Každá záměrná osnova je navržená tak, každý výstřel byl co nejlepší, čili aby se s ním dalo počítat. Zpočátku se osnovy dělaly z opravdových vlasů nebo pavučin. Dneska jsou materiály, ze kterých se vyrábějí, ovlivněny technologickým pokrokem. Vyrábějí se z drátu, z leptaného skla, nebo jiných složek. Hlavní součástí každé záměrné osnovy je stříbřitý drát, který jakmile zaměříte cíl, jakoby zčerná.

K čemu je záměrná osnova

Záměrná osnova puškohledu má jednoduchou a přímočarou funkci, a to pomoci vám při míření a střílení na nepohyblivý i pohyblivý cíl. Různé modely záměrných osnov mají různý vzor mřížky, přičemž každý z nich je určený pro míření na různé druhy cílů v různém prostředí a podmínkách.

Proto je tak zásadní zjistit, jaký typ záměrné osnovy je pro vás nejvhodnější. Naštěstí většina výrobců puškohledů umožňuje uživatelům, aby si vybrali mezi několika typy osnov, které pasují na jeden model puškohledu, čímž se zařízení dá přizpůsobit specifickým potřebám uživatelů.

Jak se záměrné osnovy vyrábí

Puškohled s holografickou záměrnou osnovou: puškohled s tímto typem osnovy používá k určení fixního nástřelu holografický obraz (trojrozměrná technologie). Osvětlen je kolimovanou laserovou diodou, která úplně eliminuje chybu paralaxy. Tento typ zaměřovačů je určen pouze pro profesionály a vojenské specialisty, i když se s nimi seznamuí i uživatelé, pro které je střelba pouze koníček.

Leptané záměrné osnovy: u některých typů osnov puškohledů je nitkový kříž vyleptaný do malinkého kousíčku skla. Leptané osnovy mohou mít plovoucí a zároveň jasně odlišené prvky, které do osnovy nezasahují. Obvyklým středovým bodem jsou kruhy a tečky, jsou konstruovány pro použití na dlouhé vzdálenosti a kompenzují zanášení kulek, jako je tomu např. u záměrných osnov typu BDC. Záměrné osnovy leptané do skla jsou skvělé, ale jsou méně odolné než drátěné nitkové kříže.

Osvětlené a neosvětlené záměrné osnovy: osvětlení je důležité pro dobré vidění a zaměření cíle. Záměrné osnovy jsou osvětlené světelnými trubičkami vyrobenými z plastu nebo optického vlákna, které napájí LED baterie.

Záměrné osnovy jsou umístěny buďto v přední ohniskové rovině (FFP, před čočkami, obvykle na jedné z čoček na přední straně zaměřovače), nebo ve druhé ohniskové rovině (STP), tedy za čočkami, obvykle ve středu zaměřovače.

Důvodem, proč je to důležité, je to, že záměrné osnovy typu SFP zůstávají stejně velké, bez ohledu na to, jaké zvětšení používáte, zatímco záměrná osnova FFP pokaždé změní velikost vzhledem k cíli s tím, jak měníte zvětšení. Jinak řečeno – obraz osnovy se postupně zvětšuje, čím více cíl přibližujete, a zmenšuje se, s tím jak jej oddalujete. Je to tedy šikovný způsob jak měřit vzdálenost. Není to tak přesný nástroj pro určování vzdálenosti jako skutečný dálkoměr, ale jako přibližný odhad to určitě stačí.

Jak si vybrat tu správnou záměrnou osnovu

1

Výběr záměrné osnovy puškohledu pro střelnou zbraň záleží na tom, co chcete a potřebujete. Volbu mohou často ovlivnit přátelé, lovecká skupina nebo i prodejce. Vaše volba musí jít dál než za vzhled nebo dobrozdání vašeho kamaráda. Ale ať už jste lovec, střelec nebo voják, vždy budete mít tisíce možností, které byste měli zvážit. Hlavně stále myslete na to, co potřebujete, a výběr řiďte podle toho.

Dobrá recenze vám hodně pomůže, ale neměla by určovat, co si vyberete. Ve skutečnosti jsou některé záměrné osnovy dostupné pouze pro určité typy střelných zbraní.

Přečtěte si návod od výrobce. Ani vám nemusíme říkat, že to první věc, kterou byste měli udělat, když si koupíte nový výrobek. Měli byste znát popis záměrné osnovy dodaný výrobcem. Jedinečné vlastnosti záměrné osnovy obvykle poznáte na nitkovém kříži, na celém obraze v objektivu, anebo na čárce určující bod poklesu dráhy střely, ukazatel vzdálenosti, případně obojí. Uvědomte si, že každá jednotlivá část záměrné osnovy má svou vlastní funkci. Středový bod záměrné osnovy určuje místo, které zasáhne vaše kulka. Aby byl váš zásah dokonalý, je nutné ověřit trajektorii konkrétního náboje, který používáte.

Záleží i na tom, zda je vaše osnova křížová, otevřená nebo tečka. Tečky a pomocné čáry značí odhady vzdálenosti a dostřel lze ověřit pomocí nástřelu. Než do puškohledu upevníte záměrnou osnovu, vždy jej ještě jednou překontrolujte.

Jakmile začnete brouzdat po internetu, zjistíte, že se vynořila spousta modelů a značek zaměřovačů. Výběr bude opravdu těžký. Každopádně, začněte tím, že si vyberete výrobce, kteří nabízejí kvalitní zaměřovače. Doporučujeme zvážit tyto body:

  • Chcete uzavřený nebo otevřený střed?
  • Dáváte přednost puškohledu s dobře osvětlenou záměrnou osnovou?
  • Připadá vám, že potřebujete plovoucí tečku?
  • Jaké potřebujete rozlišení?

Váš puškohled by se minimálně neměl mlžit. Je potřeba vědět, že ne všechny záměrné osnovy pro puškohledy jsou navržené tak, aby odolaly špatným povětrnostním podmínkám – teplu, vlhkosti atd. 

Dále byste při výběru konstrukce měli zvážit následující: 

  • Záměrný bod: záměrný bod mají všechny záměrné osnovy zaměřovačů, nehledě na značku. Měli byste zjistit, zda cíl opravdu zaměřuje, nebo ukazuje nezřetelně.
  • Posouzení vzdálenosti: záměrné osnovy měří vzdálenost od vás k cíli. Laserový dálkoměr vyžaduje, abyste si právě tuto znalost osvojili, i když jako záloha je skvělý.
  • Úprava umístění výstřelu: když jste na lovu, může se stát, že minete. Stává se to všem. Když vystřelíte a minete, záměrná osnova může pomoci s opravou. K tomu je na osnově stupnice, která přesune zaměřovač na cíl.
  • Body nadsazení: body nadsazení platí pro několik vzdáleností nastřelení. Díky tomu se střelec může soustředit na dostřel, když používá křížky vyznačující hodnoty záměrného pole. Pro urychlení dostřelu se tedy cíl umístí mezi křížky vyznačující hodnoty záměrného pole, což zajistí správnou korekci. Mezi zero pointy a bodem výstřelu je hodnota vypočtená pomocí záměrné osnovy. Obdobně se záměrný bod rychle posouvá ze středového na nižší křížek, v závislosti na rozptylu.
  • Konstrukce: záměrná osnova může mít celkem jednoduchý záměrný bod, jako například osnova typu duplex. Některé mají i malé tečky (jeden miliradián od sebe). Zdá se, že silnější kříže fungují lépe při slabém osvětlení nebo na beztvarém pozadí. Jemné nitky zaměřovače mají tendenci v rušném prostředí mizet, ale zase pomocí nich lze regulovat výstřely po malých úsecích.

Střelci na dlouhé vzdálenosti kompenzují balistiku poklesu střely pomocí záměrné osnovy přesně naopak. Mezi výstřely můžete překlikávat. Lov na dlouhé vzdálenosti vyžaduje puškohled s jinou záměrnou osnovou. Velikost objektu určuje, co je potřeba, protože může být malý, velký nebo průměrný. Nejprve si to musíte ujasnit. 

Zaměřovače s tenkým nitkovým křížem vs. zaměřovače se silným nitkovým křížem. Typ nitkového kříže a způsob, jakým si vaše oči vykládají to, co vidí, by vám měly pomoci při výběru. 

  • Silný nitkový kříž. Mnoho lovců dává přednost silnému nitkovému kříži, protože cíl je v něm vždy zcela zřetelný a oči jsou téměř okamžitě přitahovány k cíli. Nitkový kříž se obvykle směrem ke středu tenčí. Výborně funguje na křovinatém a rušném pozadí, zejména za zhoršených světelných podmínek. Se silnějšími čarami je práce jednodušší, ale nejsou tak přesné, jako ty tenké.
  • Tenké nitkové kříže. Jedná se pravděpodobně o nejlepší záměrné osnovy v této kategorii. Mají jemnější rozlišení hodnot záměrného pole a jsou velice přesné. Nejsou zrovna tou nejlepší volbou při rušném pozadí. Nicméně, vyrábí se osvětlené, a díky tomu jsou skvěle viditelné jak ve dne, tak i v noci.

Záměrná tacheometrie

Záměrná tacheometrie udává hodnotu, kolik z vašeho cíle pokrývá pole záměrné osnovy. V zaměřovači jsou dvě místa, kde se záměrná osnova může nacházet a to ovlivňuje hodnoty záměrného pole: přední ohnisková rovina (FFP) nebo zadní ohnisková rovina (SFP). FFP je umístěna před čočkami a SFP za čočkami.

Přesné výstřely znamenají nižší hodnoty záměrného pole, což nám z hlediska viditelnosti říká, že je potřeba malému cíli věnovat větší pozornost. Stejně tak silnější nitkový kříž znamená zvýšené hodnoty záměrného pole. Je dobře vidět, ale také snadno odvede vaši pozornost od cíle.

Záměrné pole na záměrných osnovách v přední ohniskové rovině. To znamená, že záměrná osnova je před čočkami. A proto při zvyšování nebo snižování zvětšení dochází ke zvětšování či zmenšování velikosti nitkového kříže.

Nitkový kříž a středový bod se zvětšují spolu s tím, jak roste zvětšení, čímž dostáváte větší obraz cíle. Rozteč mezi body osnovy se nemění a je kompatibilní s balistickými záměrnými osnovami.

Záměrné pole na záměrných osnovách v druhé (zadní) ohniskové rovině. Je přesným opakem přední ohniskové roviny. Záměrná osnova je tedy za čočkami. Tuto konstrukci velmi často používají lovci. Zvyšujete-li či snižujete zvětšení, zůstává velikost nitkového kříže stejná, ale váš cíl se jeví zřetelnější. A to je důvod, proč se záměrné pole nemění. I při zvyšujícím se zvětšení zůstává záměrné pole tenoučké a malé. Je vhodné pro střelbu na dlouhou vzdálenost a zvyšuje přesnost.

Vítr a pokles

Gravitace přirozeně táhne kulku směrem dolů a vítr ji vychyluje z původní dráhy. Chcete-li kompenzovat tuto velkou nevýhodu, zaměřujete trochu výš. A díky tomu, že jste o něco výš, vítr nasměruje kulku přesně k cíli.

Záměrnou osnovu můžete buďto nadsadit nebo klikat. Technika nadsazování znamená, že míříte výš. Případně míříte trochu doleva nebo doprava, abyste vyrovnali směr bočního větru.

Obecně vzato je tato technika výhodná, protože je rychlá. Nicméně, u osnov a nitkových křížů typu duplex je tato technika „nadsazování“ nevýhodná, zvláště, je-li cíl špatně vidět. A k tomu se přidává další problém – stanovení nebo výpočet hodnot potřebného nadsazení (případně podsazení), tj. v obou směrech. Když používáte kalibrované záměrné osnovy (například osnovy MilDot), je to zcela nemožné. Vaše oči se neustále přesouvají z terče směrem k jedné nebo druhé straně osnovy. Když potřebujete přesný výstřel, je to problém.

„Metoda klikání“ znamená, že točíte komínky tak, abyste posouvali záměrnou osnovu uvnitř puškohledu. Při klikání na osnovách MilDot pro účely korekce zároveň provádíte korekci bočního větru. Proto by při výstřelu měla korekce výšky zůstat stejná, pokud se netrefíte, může za to vždy vítr; před dalším výstřelem opět proveďte korekci.

Typy záměrných osnov

2

 

Záměrná osnova s nitkovým křížem

Tato záměrná osnova je ze všech nejdůmyslnější a je už po mnoho let vylepšována tak, aby uživatelům sloužila co nejlépe. Tvoří ji jedna vodorovná a jedna svislá nitka, které se kříží a tím ve středu vytváří záměrný bod. Výrobci často pro určení záměrného bodu používají jednoduché křížící se drátky. Používání nitkového kříže zaměřovače je velmi jednoduché. Jsou také velice přesné. Je ale potřeba s nimi opatrně zacházet, protože tenoučké komponenty se lehce poničí.

Holografická

3

Tento typ osnovy používá jako záměrnou osnovu holografický obraz, který se dá nastavit na určitý dostřel. Zařízení osvětluje kolimovaná laserová dioda a jeho hlavní výhodou je eliminace chyby paralaxy. Tento typ záměrné osnovy v puškohledu se vyskytuje u profesionálních vojenských modelů, ale stává se stále populárnějším také mezi rekreačními střelci.

4

Záměrná osnova typu duplex 

S osnovou typu duplex se pracuje lépe jak začátečníkům, tak profesionálním lovcům. Duplex osnovy jsou vylepšenou verzí záměrných puškohledů s nitkovým křížem. Střed tvoří tenký nitkový kříž. Nicméně, středy jsou silnější a pevnější směrem k okrajům zaměřovače a čtyři křížící se nitky se tenčí tak, že oko zůstává přitahováno k záměrnému bodu. Jedná se o víceúčelový typ záměrné osnovy.

U některých typů konstrukcí je ve středu osnovy typu duplex umístěna tečka, která zlepšuje viditelnost. Díky této tečce střelec lépe zaměřuje na pohyblivý cíl.

Osnova tzv. německého typu (German) má tři silné záměrné čáry, podobně jako u duplexu; jsou umístěny typicky na 3, 6 a 9 hodinách. Některé modely mají ve středu také nitkový kříž.

Svislá čára míří nahoru, ale končí někde v horní polovině zorného obrazu. S tímto typem záměrné osnovy dostáváte širší zorné pole než u osnovy typu duplex, díky čemuž rychle zamíříte, a v kombinaci s dobrým nitkovým křížem to navíc znamená i přesné střílení. Nejoblíbenější typ německé osnovy je model #4 German reticle, i když existují i jiné varianty. Vždy záleží na typu zaměřovače a na výrobci.

 

5

6

 

Záměrná osnova MilDot

Záměrná osnova MilDot je pro lov na dlouhou vzdálenost, odstřelovače a střelce na cíl prostě nutnost. Vypadá také jako nitkový kříž, ale s jedním podstatným rozdílem. Namísto čárek má tečky. Tečky jsou obvykle 1Mil od sebe, takže vzdálenost se vypočítává v rámci osnovy. 1Mil rovná se 1/1000 radiánu, tedy 1 miliradián. Pomocí těchto Mil teček si vzdálenost od sebe k cíli snadno zjistíte.

Někteří vojenští odstřelovači mají záměrné osnovy MilDot a zbraně s puškohledy s 10násobným zvětšením. Proto často ve filmech vidíte, jak jim nějaký pomocník vypočítává a odhaduje vzdálenost k cíli. Špatně vypočtený odhad rovná se minutý cíl. Pokud nejste zkušený střelec, záměrná osnova MilDot je vám k ničemu.

I přes pověst, která je předchází, záměrné osnovy MilDot nejsou pro každého. Protože jsou složité, je občas náročné s nimi pracovat. Proto je potřeba je výborně znát a umět skvěle počítat. Pak doručí střelu přesně na místo určení i s kompenzací bočního větru.

7

Záměrná osnova BDC

Osnova s kompenzací poklesu kulky (Bullet drop compensation – BDC) je osnova pro puškohledy s dalekým dostřelem, tj. 500 metrů a více. Ale hodí se i na krátké a střední vzdálenosti. Záměrná osnova BDC je vlastně osnova typu nitkový kříž nebo duplex s tečkami a značkami stranové korekce pod středovým bodem. Vzdálenost se označuje formou kruhů, teček a křížků.

Jakmile kulka vystřelí, letí po obloukové křivce a dopadne. Než kulka vyletí z hlavně, nachází se pod záměrným středem, kvůli prostoru mezi zaměřovačem a pažbou pušky. Balistika letu nabízí kompenzaci poklesu střely.

Soustava teček, kterou osnova používá, je podobná typu MilDot, ale navíc má několik teček na nitce na pozici na 6 hodinách. Záměrné osnovy typu BDC se mohou někdy jevit jako složité, protože rozlišovací značky se nacházejí podél křížových nitek na 3 a 6 hodinách. Vyrábějí se v různých konfiguracích, ale typicky mívají uprostřed tečku a soustředné kruhy, se sestupnou soustavou značek, snižující se od středu k okraji. Nastavení nadsazení je nejcharakterističtějším prvkem BDC osnov.

Například osnovy typu vortex se hodí jak na kulovnice tak na brokovnice, příkladem může být BDC osnova typu dead-hold. Ta má i referenční značky, které slouží jako kompenzace poklesu větru nebo při dlouhém dostřelu. Osnovy typu dead-hold se vyrábějí s konstrukcí v zadní ohniskové rovině.

Jak čísla klesají, křížky jsou více vzdáleny od sebe, čímž (poněkud) odpovídají poklesu kulky. BDC osnova je často kombinovaná na pozici 3, 9 a 6 hodin s liniemi ve stylu německých osnov, ale ne vždy.

Některým BDC osnovám se přezdívá „vánoční stromek“. Tento typ má na osnově sestupné a postupně se rozšiřující značky, které jsou čím dál víc širší jak se blíží ke spodnímu okraji osnovy. Ty se používají ke kompenzaci bočního větru. Typů konstrukcí těchto osnov je velké množství a hodně se od sebe liší; jen podrobný popis každého typu BDC záměrné osnovy by vydal na celou sérii článků.

89

Záměrná osnova typu vánoční stromek

Ne, nečekejte zde opravdový obrázek vánočního stromku, název se odkazuje ke struktuře značek pro kompenzaci bočního větru a vzdálenosti ve spodní části osnovy. Díky tomuto vylepšení BDC konstrukce máte na záměrné osnově množství bodů, na které můžete přemířit tak, abyste zaměřili cíl v závislosti na výpočtu bočního větru. Skvělé pro střelbu na dlouhé vzdálenosti!

Záměrná osnova s pokročilou kompenzací bočního větru

10

Tento typ záměrných osnov je tím nejsložitějším na pochopení, ale zároveň je velice oblíbený, z důvodů opravdu působivého taktického vybavení. Osnovu s pokročilou kompenzací bočního větru (tzv. Wind Drift), lze považovat za křížence všech výše popsaných záměrných osnov.

Používá kombinaci čar nitkového kříže, teček a vodorovných pomocných čar, a proto se skvěle hodí pro zaměřování pohyblivých cílů nebo stanovení směru a síly větru.

Složité záměrné osnovy

Složité záměrné osnovy jsou docela slušným marketingovým nástrojem pro výrobce. Čím složitější osnova je, tím vypadá puškohled vychytanější. Je však důležité vědět, že je to jen jeden z mnoha faktorů, které značí kvalitu puškohledu. Vlastně je to jen velmi malá část celku.

Když jsme si toto vyjasnili, tak v případě, že jeden z nich správně používáte, může vám to značně ulehčit život. Může vám to i pomoci při lovu. Jen si nemyslete, že váš úspěch plně závisí na vysoce kvalitním zaměřovači. Střelba na dlouhou vzdálenost vyžaduje dovednost a jak se stáváte více pokročilými, budování dobrých návyků bez pomoci zaměřovače vede k dobrým výsledkům více, než působivá technika.

Pokud ovšem nemáte zkušenost se střelbou na dlouhou vzdálenost, může to být až znepokojivé. Už při pohledu na některé typy záměrných osnov si můžete připadat jako při prohlížení tabulek ve vysokoškolských skriptech fyziky.

11

Je ale pravda, že jsou víceméně navržené tak, aby vám pomohly být při střílení zvěře efektivnější. Ty různé druhy značek mají (obvykle) svůj důvod, a když víte, co děláte, mohou vám opravdu velice pomoci a úžasně vylepšit vaši střelbu.

12

A nyní se podíváme na 3 různé typy záměrných osnov: Athlon APLR, Leupold Impact 60 a Horus H59.

13

Záměrná osnova Athlon APLR

Toto je pravděpodobně ta nejméně vychytaná. Zkratka APLR znamená Advanced Precision Long Range, neboli pokročilá přesnost pro daleký dostřel. Doopravdy je to spíše jen pojmenování záměrné osnovy od firmy Athlon a obvykle slouží spíše k marketingovým účelům, než jako popis nějaké vlastnosti dané osnovy. Obvykle, ne vždy.

Je to záměrná osnova typu vánoční stromek. Tato složitá osnova je užitečná, protože s ní velice snadno zaměříte cíl pomocí záměrného pole. A to je možné díky celkem správné vzdálenosti mezi značkami stranové korekce. Ta se udává v MOA nebo Mil, podle typu osnovy. Navíc, díky vyššímu počtu MOA nebo Mil na osnově Y záměrného kříže, máte více manévrovacího prostoru při střelbě na delší vzdálenosti.

Vodorovně vedoucí řada čárek je odstupňovaná po po 5 MOA od nitek kříže až do vzdálenosti 50 MOA, se značkami po 1 MOA mezi nimi. Svislé čárky začínají na 10 MOA příčně na první čárce a pokračují až k 60 MOA na té nejnižší čárce. Na každé čárce jsou tečky odstupňované po 1 MOA v obou směrech.

To se při střelbě na dlouhou vzdálenost opravdu hodí. Proč?

Čím delší vzdálenost musí kulka urazit, tím větší silou na ni působí nejen gravitace, ale také boční vítr. Proto rozsah 60 MOA znamená, že máte k dispozici dostatečnou korekci k tomu, aby střelba byla úspěšná.

Což je vlastně přesně to, k čemu byl puškohled s touto osnovou zkonstruován: velmi obtížná střelba na dlouhou vzdálenost. Při 2000 metrech opravdu není prostor na chyby.

Leupold Impact 60

Patentovaná záměrná osnova Impact 60 od firmy Leupold je mezi střelci na dlouhou vzdálenost velmi oblíbená. Stejně jako APLR, je i toto záměrná osnova s MOA stupnicí, ale na rozdíl od APLR nemá tvar vánočního stromku.

 14

Namísto toho má po celé ploše pod vodorovnou čárou nitkového kříže rošt tvořený tečkami vzdálenými 2 MOA od sebe, až po 60 MOA. Díky tomuto prvku je pro střelbu na dálku ještě lepší, než APLR

Musíme ale říci, že rozsah pro korekci větru není až tak široký, jako byl u APLR. Záměrná osnova jako taková dosahuje pouze po 16 MOA (oběma směry, tedy 32 MOA celkem). To by u opravdu dalekého cíle mohl být problém. 16 MOA doleva a doprava by na tak velkou vzdálenost nemuselo stačit.

table1

 

table2

Jako příklad si vezmeme tabulku výše. Data jsou ze serveru shooterscalculator.com. Jak vidíte, při rychlosti bočního větru 15 MPH (cca 24 km/h) a úhlu 90 stupňů, dostanete korekci maximálně na 1125 yardů (1029 m). Uznávám, 24 km/h je silný vítr, ale klidně se to může stát. 

Podle mě to, díky čemu je Impact 60 opravdu užitečný, je tvar roštu. Všimněte si, že tečky jsou mnohem blíže, než tomu bylo u APLR. Díky tomu bude nadsazování mnohem snadnější. Mezery jsou kratší, takže je větší šance, že pomocí korekce se dostanete přesně na tečku, což vám dá mnohem přesnější hodnoty měření. 

Koneckonců, složité záměrné osnovy jsou tu od toho, aby byly vaše střely přesnější. Impact 60 plní toto zadání. 

Horus H59 

Horus Vision je společnost, která se specializuje na konstrukce záměrných osnov. V oboru designu osnov jsou považováni za špičku. Mnoho špičkových společností vyrábějících optiku používá záměrné osnovy od společnosti Horus. To je samozřejmě skvělé, ale proč zde uvádíme speciálně tuto osnovu? To proto, že její konstrukce je opravdu skvěle promyšlená. 

Ještě jednou – co je účelem záměrné osnovy? Pomoci vám přesněji střílet. A v tom ty dvě předchozí osnovy, o kterých jsme se bavili, trochu pokulhávaly. 

Na modelu APLR3 je opravdu skvělá ta osnova ve tvaru vánočního stromku, který se směrem dolů rozšiřuje. Ale mimo stromek se značkami pro korekci větru je spousta volného prostoru.

17

Co se týče Impactu 60, tak tam je výborně vyřešeno zaplnění oblasti pod středovou čárou pomocí teček, u kterých je větší šance, že se do nich váš cíl trefí. Nicméně, i zde je hodně volného místa. 

Je to tedy především proto, že jsou navržené tak, aby pokryly výstřely, se kterými se setká většina lidí. Pokud se však dostanete do situace, kdy je vítr silnější, díky spoustě prázdných míst je zde prostor pro chybu, díky čemuž se korekce větru zdá téměř zbytečná. 

Všimněte si, že u H59 jsou tečky vzdálené 1 Mil od sebe po levé i pravé straně čárek vánočního stromku. Díky tomu zde nejsou přebytečná bílá místa a zvyšuje se vaše šance, že najdete tu správnou korekci a tím i to, že se výstřel povede. Nad středovou čárou jsou také čáry s různým odstupem, které poskytují stejný druh kompenzace. A to je unikátní vlastnost této osnovy. 

Jako poslední zmíním, že tato záměrná osnova má osvětlení, která ji neosvětluje celou. Místo toho se objeví po celé ploše vánočního stromku osvětlené tečky v rozteči 2 Mil od sebe a na značce označující 10 a 20 Mil se objeví tečky v rozestupu 2 Mil doleva i doprava. 

Toto je ta nejsložitější záměrná osnova, kterou jsme v tomto článku popsali, a je bezpochyby také nejvíce užitečná.